مجموعه توسکا شما را به دنیای محصولات برنج دعوت می نماید.

تغییرات قیمت برنج ایرانی در طول یکسال

آنچه در این مقاله میخوانید...

تحلیل تغییرات قیمت برنج داخلینمودار تغییرات قیمت برنج ایرانی
تغییرات قیمت برنج

در طول یکسال شاهد تغییرات قیمت برنج ایرانی در بازار هستیم که این تغییرات قابل تحلیل می باشند. در چه دوره هایی از سال قیمت برنج ایرانی کاهش و یا افزایش خواهد یافت؟ دلایل افزایش و کاهش قیمت برنج ایرانی چیست؟ آیا نوسانات قیمت برنج قابل پیش بینی است؟ با ما همراه باشید.

تحلیل تغییرات قیمت برنج داخلی

بر اساس قانون اقتصاد، علت تغییرات قیمت برنج ناشی از تغییرات عرضه و تقاضا می باشد. با کاهش عرضه و افزایش تقاضا، قیمت برنج افزایش می یابد. با افزایش عرضه و کاهش تقاضا، قیمت برنج کاهش خواهد یافت.

ولی تجربه نشان داده است که حالت های خاص هم وجود دارد. در برخی از دوره های مشخص از یکسال با افزایش عرضه، تقاضا هم افزایش یافته و قیمت برنج داخلی بالاتر می رود. مثلا در فصل برداشت برنج داخلی (برج ۵) در مازندران با افزایش عرضه برنج در بازار رو به رو هستیم. از طرفی در این دوره خاص، تقاضا برای خرید برنج ایرانی بالاست. با این وجود قیمت برنج ایرانی در کمترین مقدار خود به مشتری عرضه می گردد.

یا مثلا در مناسبت های خاص در ایران از قبیل ماه مبارک رمضان، ماه محرم و… قیمت برنج داخلی دستخوش تغییر می شود. اما سوال اصلی اینجاست که تغییر قیمت برنج ایرانی در این دوره های خاص چگونه است؟

نوسان قیمت برنج در بازار همواره وجود داشته است. دلایل افزایش قیمت برنج ایرانی را می توان در مواردی همچون کاهش شالی برنج، افزایش تقاضا، احتکار برنج و … جستجو کرد. علت کاهش قیمت برنج ایرانی می تواند برعکس موارد ذکر شده باشد. در یک جمع بندی کلی تغییرات قیمت برنج داخلی می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

  1. تغییر میزان عرضه
  2. تغییر میزان تقاضا
  3. ممنوعیت صادرات برنج ایرانی
  4. ممنوعیت واردات برنج ایرانی
  5. واردات برنج خارجی
  6. احتکار برنج
  7. و …

نمونه ای از احتکار برنج را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

تغییرات قیمت برنج

نمودار تغییرات قیمت برنج ایرانی

تغییر قیمت برنج داخلی در طول یکسال قابل پیش بینی نیست. پیش بینی قیمت برنج داخلی در ایران کار بسیار دشواری است زیرا عوامل غیر قابل پیش بینی در بازار ایران بسیار زیاد است. ولی بررسی رفتار قیمت برنج در سال های قبل می تواند به ما در این امر کمک شایانی بکند.

به عنوان مثال با بررسی تغییرات قیمت برنج ایرانی در سال ۹۷ به نکات بسیار مهمی دست خواهیم یافت. دقت کنید تمام این داده ها و اطلاعات از بایگانی مجموعه برنج توسکا گرفته شده است. قیمت های اعلام شده بر اساس قیمت پایه در مازندران است.

به صورت میانگین قیمت فروش برنج طارم هاشمی ممتاز مازندران در سال ۹۷ در مجموعه برنج توسکا معادل ۱۱،۸۲۰ تومان بوده است. اگر بخواهیم به صورت جزئی میانگین قیمت فروش برنج طارم هاشمی مازندران را در ماه های مختلف بررسی کنیم آنگاه به نمودار زیر دست خواهیم یافت:

تغییرات قیمت برنج

نمودار قیمت برنج ایرانی به ما نشان می دهد که در چه دوره هایی از سال (در شرایط نرمال) قیمت برنج افزایش و یا کاهش می یابد.

اگر از مناسبت های ویژه در ایران چشم پوشی کنیم و در شرایط نرمال بازار را رصد کنیم آنگاه به نتایج زیر در مورد نوسان قیمت برنج مازندران می رسیم:

  1. در دو دوره زمانی از سال شاهد افزایش قیمت برنج هستیم. برج ۱۰-۱۲ همان سال و برج ۲-۳ سال بعد.
  2. در یک دوره خاص شاهد کاهش چشمگیر قیمت برنج ایرانی هستیم. برج ۵ همزمان با برداشت برنج.
  3. در مناسبت های ویژه اعم از ماه مبارک رمضان شاهد کاهش قیمت برنج ایرانی هستیم. ولی در این دوره قیمت برنج شکسته معمولا افزایش می یابد.
نتایج محاسباتی فوق برای هر خریدار و تاجر برنج می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. اینکه برنج را در چه دوره ای از سال می تواند بخرد و در چه دوره ای آن را باید بفروشد.

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رأی: 2

تا حالا کسی رأی نداده! اولین نفر باشید.

بازرگانی برنج توسکا

برای مشاوره و سفارش روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و سفارش

راه های ارتباطی

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مدیر فروش: علی ملائی

راه های ارتباطی:

شماره تماس: 09119055998

شماره تماس: 09354371643

پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

تلگرام: tooskarice@

اینستاگرام: tooskarice@

ایمیل: tooskarice@gmail.com

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *